تبلیغات
وبلاگ ترجمه ی مقالات علمی فیزیک و زیست شناسی - بزرگترین سنگ ریزه ی منظومه ی شمسی
وبلاگ ترجمه ی مقالات علمی فیزیک و زیست شناسی
ترجمه ی مقالات علمی فیزیک ویکیپدیا

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 16 مرداد 1390
فضاپیمای داون که دو هفته پیش وارد مدار سیارک وستا شد، تاکنون 500 تصویر از این سیارک به زمین ارسال کرده و دانشمندان با ترکیب آنها، نمای 360درجه‌ای این صخره 500 کیلومتری را تهیه کرده‌اند.

[http://www.aparat.com/v/ca2de931da459a1e23803a3182e5568629572]

تصاویر ارسالی جزئیات جالبی را در سطح بزرگ‌ترین سیارک منظومه شمسی نشان می‌دهد. نیم‌کره شمالی در مقایسه با نیم‌کره جنوبی ناهموارتر و مملو از گودال‌های برخوردی است. از آن جالب‌تر، شیارهای عمیقی در منطقه استوایی این سیارک است که منشا آن هنوز مشخص نشده است.

سنگ ریزه


فضاپیمای داون قرار است که در هفته آینده به فاصله 2700 کیلومتری از این سیارک برسد و ابزارهای علمی خود را به کار بیاندازد. تا 12 ماه دیگر، این فضاپیما با انجام چند مانور دیگر به حداقل ارتفاع 176 کیلومتری از سطح وستا خواهد رسید تا با تصویربرداری دقیق، جزئیات بیشتری از سطح این قمر را تهیه کند.


پس از آن، موتورهای داون روشن خواهند شد تا این فضاپیما را به سوی سرس، سیاره کوتوله منظومه شمسی و بزرگ‌ترین جسم حاضر در منطقه بین مریخ و مشتری هدایت کند.

فضاپیمای داون در سال توسط ناسا 2007 به فضا پرتاب شد و با توجه به سلول‌های خورشیدی عظیم آن که محدوده‌ای به عرض 19 متر را می‌پوشانند، بزرگ‌ترین فضاپیمای آژانس فضایی ایالات متحده لقب گرفته است. این فضاپیما به موتورهای یونی و موشک‌های سوخت شیمیایی مجهز است و 466 میلیون دلار هزینه برداشته است.

کمربند سیارک‌ها که در فاصله 2.8 واحد نجومی از خورشید (هر واحد نجومی معادل 150 میلیون کیلومتر و برابر متوسط فاصله زمین تا خورشید در طول یک سال است) بین مدار مریخ و مشتری واقع شده، بیش از پانصدهزار صخره ریز و درشت را در خود جای داده که اگر اثرات گرانشی قوی سیاره مشتری نبود، می‌توانست شاهد به‌هم پیوستن این سنگ‌ها در 4.5 میلیارد سال پیش و شکل‌گیری سیاره‌ای کوچک باشدارسال توسط Legionnaire
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ